Чума птиці або хвороба Ньюкасла

пташиний грип     Хвороба Ньюкасла (Азійська чума птиці, псевдочума птиці) — гостра високо контагіозна хвороба птиці ряду курячих, що характеризується вірусемією, явищами геморагічного діатезу, ураженням травного каналу, дихальних органів і центральної нервової системи.
Збудник хвороби – вірус, стійкість якого в зовнішньому середовищі висока. Найчастіше хвороба виникає в курей, але спалахи інфекції можуть бути серед індиків, голубів, цесарок, павичів і фазанів, качки та гуси в природніх умовах не хворіють. Основне джерело інфекції – хвора і перехворіла птиця, яка може виділяти вірус з фекаліями, виділеннями з кон’юнктиви очей, з кров’ю та знесеними яйцями, забита птиця та відходи її переробки. Переносниками можуть бути ектопаразити, гризуни безпритульні собаки і коти.
Клінічні ознаки: Інкубаційний період від 2х до 14 днів (з моменту проникнення вірусу в організм птиці до проявлення симптомів хвороби). Відмічається млявість, мала активність, зниження імунітету, спрага підвищення температури до 43-44º С, утруднення дихання, каркаючі звуки, пронос, виділення з носових отворів і дзьоба, кон’юнктивіт, гребінь та борідка птиці синюшні, іноді розвивається нервова форма хвороби, при якій буде порушення координації рухів, парези та паралічі, завертання голови на бік або вниз.
Перебіг хвороби гострий або надгострий, тривалість захворювання – 1-5, рідше 7-10 днів, летальність – 90-100%. Хвора та підозріла в захворюванні птиця не лікується, а забивається безкровним методом з подальшим спалюванням трупів.

   Що треба робити при підозрі в захворюванні птиці:
1. Викликати на місце події фахівців ветеринарної медицини (смт. Борова, вул. Підлиманська,13, районна державна лікарня ветеринарної медицини в Борівському районі.
2. Необхідно зробити все, щоб ізолювати підозрювану в захворюванні птицю (залишити в пташнику, посадити в окрему клітку), для подальшого обстеження лікарями ветеринарної медицини.
3. Хвору птицю, ні за яких обставин, не можна забивати та лікувати без взаємодії з ветеринарними спеціалістами.
4. Клінічно здорова птиця з неблагополучних пташників в господарстві підлягає забою на м’ясо.

Для профілактики хвороби Ньюкасла застосовуються, двічі на рік, вірус-вакцини, які можна придбати у ветеринарних аптеках або звернутися в району державну лікарню ветеринарної медицини в Борівському районі. Спеціалісти проведуть необхідні заходи щодо профілактики даного захворювання, шляхом подвірних обходів та проведенням щеплення наявного поголів’я курей, голубів, індиків, перепелів, які утримуються в господарствах.

Борівська селищна рада